Antalya’nın Maldivleri: Sulu Ada
![Antalya’nın Maldivleri: Sulu Ada](https://image.posta.com.tr/i/posta/75/750x0/61970e4645d2a058acb55e67.jpg)
Beyaz kumu, pırıl pırıl denizi, kıyılarında Akdeniz fokları, sualtı mağaraları ve su kuşlarıyla ’Antalya’daki Maldivler’ olarak nitelendirilen Sulu Ada, binlerce tatilci ve turisti ağırlıyor
![](https://image.posta.com.tr/i/posta/75/750x0/616f539d45d2a0b254010d75.jpg)
Kumluca ilçesinde Adrasan ile Gelidonya Burnu arasında kıyıdan yaklaşık 1.5-2 kilometre uzaklıkta bulunan, antik çağda ’Krambusa’ adıyla anılan, üzerinde yerleşim alanı bulunmayan adanın en önemli özelliği; tatlı su kaynağı barındırması.
![](https://image.posta.com.tr/i/posta/75/750x0/616f539d45d2a0b254010d77.jpg)
Çağlar boyunca denizciler için önemli bir su kaynağı olan Sulu Ada’nın çevresinde çok sayıda sualtı mağarası bulunuyor.
![](https://image.posta.com.tr/i/posta/75/750x0/616f539f45d2a0b254010d7a.jpg)
Kuş ve deniz canlıları için çok önemli bir yaşam alanı olan adanın beyaz kum ve çakıldan oluşan sahili ise görenlere dünyaca ünlü tatil cenneti Maldivler’i hatırlatıyor.
![ÖZEL KORUMA SAHASI İLAN EDİLMELİ](https://image.posta.com.tr/i/posta/75/750x0/616f53a045d2a0b254010d7e.jpg)
'ÖZEL KORUMA SAHASI İLAN EDİLMELİ'
Sulu Ada’nın özel koruma sahası ilan edilmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Mehmet Gökoğlu, şunları kaydetti: "Adanın her türlü avcılık ve balıkçılığa kapatılması gerekiyor. Özel koruma bölgesi ilan edilmesi gerekiyor. Biz bu konuyu zaman zaman gündeme getirdik ama kabul görmedi.
![](https://image.posta.com.tr/i/posta/75/750x0/616f53a045d2a0b254010d81.jpg)
Bu bölgenin en büyük özelliklerinden biri de Akdeniz fokunun en çok uğradığı alanlardan biri olması. Yani özel bir alan ve özel koruma sahası olması gerekiyor. Böyle bakir bir bölgeyi çok iyi korumak lazım.
![](https://image.posta.com.tr/i/posta/75/750x0/616f53a145d2a0b254010d84.jpg)
İnsanlara burayı kirletmemek görevi düşüyor. Zaten böyle bir bakir güzelliği kirletmeye kimsenin eli varmaz."
![](https://image.posta.com.tr/i/posta/75/750x0/616f53a245d2a0b254010d87.jpg)
Dağcı Rehber Börtü Böcek Doğa Grubu’nun lideri Cuma Gök de Doç. Dr. Gökoğlu gibi Sulu Ada’nın acil korumaya alınması gerektiğini vurguladı.
![SULU ADA’DA MANGAL YAKILDIĞINA TANIK OLDUK](https://image.posta.com.tr/i/posta/75/750x0/616f53a345d2a0b254010d8a.jpg)
'SULU ADA’DA MANGAL YAKILDIĞINA TANIK OLDUK'
Önceleri yerli turistlerin, şimdi ise yabancı turistlerin buraya ilgi gösterdiğini söyleyen Cuma Gök, sözlerini şöyle sürdürdü: "Özellikle Ruslar Su Ada’ya yoğun ilgi gösteriyor. Bölgede 60 tur teknesi var. Bu tekneleri hesaplarsak günlük 1000 kişiden fazla ziyaret var adaya. Maalesef bir gezimizde mangal yakıldığına tanık olduk. Uyarıda bulunduk ancak ortam gerildi.
![SAHİLDE POŞETLER VE BOŞ ŞİŞELER GÖRÜYORUZ](https://image.posta.com.tr/i/posta/75/750x0/616f53a445d2a0b254010d8e.jpg)
'SAHİLDE POŞETLER VE BOŞ ŞİŞELER GÖRÜYORUZ'
Sahilde boş şişeleri, poşetleri görüyoruz. Hiçbir görevli olmadığı gibi duyarsız insanlar çevreyi kirletmeye devam ediyor. Bu cennet parçası acil olarak koruma altına alınmalı.
![](https://image.posta.com.tr/i/posta/75/750x0/616f53a545d2a0b254010d91.jpg)
Bu güzelliğin mahvedilmemesi gerekiyor. Böyle giderse 1-2 yıl mangal kalıntılarını, boş şişeleri, poşetleri görürüz, beyaz kumu değil."